انواع سیمان

سیمان یکی از محصولات پر استفاده در صنعت ساختمان سازی است که در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می شود. انواع سیمان کاربرد های متفاوتی دارند و با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود در صنعت ساختمان سازی و یا سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم به انواع سیمان و موارد استفاده از آنها بپردازیم و شما را با انواع مختلف این محصولات آشنا کنیم.

انواع سیمان

جدول انواع سیمان

شماره نوع سیمان ویژگی

1

سیمان زود مقاوم

حاوی مقدار بیشتری تری کلسیم سیلیکات است
دانه بندی آن ریز است.

2

سیمان با مقاومت بسیار بالا

از ریزترین ذرات به دست می آید.
3 سیمان با حرارت پایین نسبت دی کلسیم سیلیکات یا (C۲S) تقریبا دو برابر سیمان عادی می باشد.
در تست الک تنها ده درصد از آن باقی می ماند.
4 سیمان با گیرش سریع مقدار ذرات دیرگیر کننده کاهش یافته است.
ترکیبات آلوما کمتری در این محصول وجود دارد.
5 سیمان با میزان آلومینا بالا در برابر خوردگی و اسید مقاوم است.
با آهک واکنش سریع نشان می دهد.
6 سیمان با خاکستر سرباره ی کوره آهن نسبت به سایر انواع سیمان وزن پایینی دارد.
قیمت آن اقتصادی و به صرفه است.
7 سیمان پوزولانی حرارت پایینی تولید می کند.
8 سیمان رنگی در تولید آن از رنگ پودری استفاده می شود.
9 سیمان سفید میزان آهک خالص در آن زیاد است.
قیمت آن بالاست.
10 سیمان هیدروفوبیز مقاومت این محصول در برابر سرما و یخ زدگی زیاد است.
11 سیمان ضد سولفات در تولید این محصول از کلسیم زیادی استفاده شده است.
قیمت محصول مقرون به صرفه است.
12 سیمان قلیایی کم این محصول همانطور که از نامش پیداست مواد قلیایی کمی دارد.
13 سیمان ضد آب میزان کلسیم و آلومینیوم در این سیمان زیاد است.
14 سیمان حباب زا مقاومت این محصول در برابر یخ زدگی بالاست.
15 سیمان منبسط شونده بعد از خشک شدن این محصول در آن هیچ گونه انبساطی به وجود نمی آید.

جدول انواع سیمان

انواع سیمان ساختمانی

همانطور که در بالا نیز به این موضوع اشاره شد سیمان های متفاوت برای موارد مختلفی کاربرد دارند و کاربرد تمامی آنها یکسان نیست. برای مثال تمامی سیمان ها نمی توانند برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار بگیرند.
سیمان منبسط شونده یکی از سیمان هایی است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. از این نوع سیمان در اکثر موارد برای پایه ستون ها استفاده می شود تا مقاومت ستون بالاتر برود.
در محل‌هایی مانند رویه بتن ها از انواع مختلف سیمان حباب زا استفاده می شود. زمانی که بتن ها در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است در برابر گرما و سرما مقاومت چندان زیادی از خود نشان دهند و به همین دلیل سیمان حباب زا با مقاومت بالا در برابر گرما و سرما گزینه مناسب برای این شرایط است.
سیمان نسبت به سنگ و سرامیک قیمت مناسب تر و کمتری دارد، به همین دلیل در برخی از موارد از این محصول برای ساخت جلوه زیبا برای ساختمان استفاده می شود. در این گونه موارد از سیمان سفید و یا سیمان رنگی برای نمای ساختمان و یا قسمت هایی از درون ساختمان استفاده می شود.
برخی دیگر از سیمان های مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی سیمان با مقاومت بالا، سیمان زود مقاوم و غیره هستند که هر یک برای موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند. پیشنهاد می شود جهت خرید و مشاهده قیمت سیمان کلیک کنید.

انواع سیمان ساختمانی

انواع سیمان و موارد مصرف آن

در بالا به برخی از انواع سیمان که برای ساختمان سازی مناسب هستند اشاره کردیم، اما باید به این موضوع نیز اشاره شود که برخی دیگر از انواع سیمان برای ساختمان سازی چندان کاربردی ندارند و از آنها در ساخت پل و سد استفاده می شود. برای مثال یکی از مهم ترین موارد استفاده از سیمان با حرارت پایین این است که این محصول مقاومت بالایی در برابر آب دارد و برای سد سازی استفاده میشود.
سیمان با گیرش سریع محصولی است که برای ساخت پل و یا سازه روی آب استفاده می شود. این محصول خیلی سریع خشک می شود و برای ساختن ساز روی آب کاربرد زیادی دارد. مقاومت بالای این محصول در برابر آب را می توان یکی دیگر از دلایل استفاده از این محصول در صنعت پل سازی دانست.
سیمان هایی که دارای میزان آلومینای بالایی هستند برای ساختمان سازی در مناطق ساحلی مناسبند. این محصولات در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند و به راحتی آب به آنها اثر نمی کند به همین دلیل برای مناطق ساحلی کاملاً مناسب هستند.

افزودن دیدگاه