سیمان مرکب چیست؟

سیمان مرکب یا مخلوط، از آسیاب مشترک کلینکر سیمان پرتلند، گچ و یک افزودنی معدنی فعال به دست می آید. این گروه شامل سیمان پرتلند پوزولانی، سیمان پرتلند سرباره، سیمان های سولفات، سرباره، آهک-سرباره و سیمان های آهکی-پوزولانی می باشد. سیمان مرکب سهم قابل توجهی در ساخت و ساز پایدار دارد. استفاده از سیمان مرکب در تولید بتن، انرژی کمتری مصرف می کند و کارایی و عملکرد ساختمان ها را بهبود می بخشد.

سیمان مرکب از سیمان پرتلند، سرباره کوره بلند دانه بندی شده و دود کوارتز بدست می آید. سیمان مرکب برای استفاده از بتن با کارایی بالا ایده آل است. برای دیوارها، پایه‌ها، تیرها، تیرها، ستون‌ها، سازه‌های نگهدارنده آب، محصولات پیش ساخته و پیش تنیده، جاده‌ها و پل‌ها و کف‌های صنعتی نیز مناسب است. علاوه بر این، سیمان مرکب در تولید بتن غلتکی نتایج بسیار خوبی فراهم می کند. در ادامه مطلب از الومتریال شما آشنایی بیشتری با سیمان مرکب پیدا می کنید. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

سیمان مرکب چیست؟

قیمت و خرید سیمان مرکب

تیم حرفه ای خدمات ساختمانی الومتریال دانش و تجربه گسترده ای در زمینه فروش انواع سیمان از جمله سیمان پاکتی تیپ 5 ، تیپ 2 و ... دارد و روی طیف وسیعی از پروژه های ساختمانی کار کرده است. اگر در رابطه با خرید سیمان مرکب به کمک بیشتری نیاز دارید، امروز با ما تماس بگیرید تا علاوه بر کیفیت بالا بهترین قیمت سیمان مرکب را برای پروژه خود بیابید. ما با بهترین سازندگان، پیمانکاران و سازندگان لوازم ساختمانی کار می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که مصالح ساختمانی شما توسط بهترین ها تایید شده است. برای دسترسی به بهترین محصولات ساختمانی از جمله خرید سیمان مرکب از بهترین تولیدکنندگان در کشور با ما تماس بگیرید. ما فقط با تامین کنندگان قابل اعتماد کار می کنیم و یک پایگاه داده غنی از محصولات ساختمانی برای انتخاب شما داریم.

در الومتریال، ما نهایت دقت را اعمال می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که هر مشتری از خدمات ما کاملا راضی است. ما یک برنامه تدارکات و توزیع آنلاین قوی ایجاد کرده ایم تا اطمینان حاصل کنیم که سیمان کامپوزیت را با بالاترین استانداردها و کیفیت، فراهم می کنیم. نیاز شما هر چه باشد، ما به قول اصلی خود مبنی بر ارائه بهترین ها در تجارت پایبند خواهیم بود. برندهای برتر در ساخت و ساز با ما همکاری می کنند. معماران، مشاوران، طراحان و تامین کنندگان کوچک از ما خرید می کنند. محصولات 100٪ اصلی مستقیما از تولید کنندگان تهیه می شود و به هیچ وجه تقلبی نیستند. ما فقط با محصولات و تولیدکنندگان اصلی کار می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که فضای زندگی شما بهترین کیفیت را دارد. برای خرید و استعلام قیمت سیمان مرکب با الومتریال در ارتباط باشید.

ترکیبات (مخلوط، کامپوزیت)

ویژگی های خاص هر سیمان، نوع و رده مقاومتی آن را برای انواع مختلف کارها یا به طور خاص برای نیازهای هر طبقه بتن مناسب می کند. به عنوان مثال سیمان مرکب، از ترکیب ترکیبی کلینیکر، سنگ آهک و پوزولان بدست می آید. این سیمان که عمدتاً به صورت کیسه ای به بازار عرضه می شوند، می تواند در هر نوع کار ساختمانی استفاده شوند و سهولت کاربرد را با الزامات دوام ترکیب کند. سنگ هایی که حاوی سیلیس فعال اند و قادر به برهم کنش با آهک در شرایط عادی هستند پوزولان ها نامیده می شوند. با توجه به ماهیت برهمکنش با آهک، پوزولان ها را می توان به سه گروه زیر تقسیم کرد:

1. افزودنی های حاوی SiO2 فعال، دیاتومیت ها، تری پلی، فلاسک ها

2. افزودنی های حاوی شیشه های آتشفشانی، توف های آتشفشانی، خاکستر، پوکه

3. افزودنی های حاوی محصولات مواد معدنی خاک رس، سنگ های سوخته، خاکستر اسید و سرباره

 ترکیبات (مخلوط، کامپوزیت)

پوزولان ها حاوی سیلیس SiO2 در حالت فعال هستند که قادر به برهم کنش شیمیایی با آهک برای تشکیل هیدروسیلیکات های کلسیم هستند و به اندازه ای در آب محلول هستند. در زیر می توانید فرمول شیمیایی پوزولان را مشاهده کنید:

Ca(OH)2 + SiO2 + yH2O → xCaO * SiO2 * (x + y)H2O

ترکیب هیدروسیلیکات های کلسیم تشکیل شده بستگی به شرایطی دارد که تحت آن واکنش پوزولانی انجام می شود. هیدروسیلیکات ها یک سنگ مصنوعی ضد آب را تشکیل می دهند و مخلوط آهک و پوزولان ها یک چسب هیدرولیکی است که می تواند در آب سخت شود.

یک مکمل معدنی در صورتی فعال تلقی می شود که دارای موارد زیر باشد:

  • پایان گیرش خمیر تهیه شده بر اساس درصد مواد افزودنی و آهک، حداکثر 7 روز پس از مخلوط کردن با آب
  • مقاومت در برابر آب، حداکثر 3 روز پس از پایان گیرش
  • جذب (جذب شیمیایی) آهک از محلول آهک به مدت 30 روز به مقدار معین (نرمال شده)
ترکیبات سیمان مرکب درصد مواد
کلینکر سیمان 80 %
مواد مکمل سیمانی 6 تا 20 %
سنگ گچ 5 %
مواد مضاف آلی 0.5 %

ویژگی های سیمان مرکب چیست؟

سیمان مرکب از آسیاب مشترک کلینکر سیمان پرتلند، یک افزودنی معدنی فعال اسیدی و گچ به دست می آید. از مواد افزودنی می توانید 20 تا 35 درصد از جرم سیمان و با توجه به نوع و کاربردتان استفاده کنید. جایگزینی بخشی از کلینکر با پوزولانا، هزینه تولید سیمان را کاهش می دهد. در سنین پایین، سخت شدن سیمان کامپوزیت (PPC)به دلیل واکنش های هیدرولیز و هیدراتاسیون کانی های کلینکر سیمان پرتلند، با آزادسازی Ca(OH)2 همراه است. پس ازگذشت زمانی معین، افزودنی فعال با هیدروکسید کلسیم برهمکنش می کند (واکنش پوزولانیک). از جمله کارخانه هایی که سیمان مرکب تولید می کنند در زیر آمده است:

  • سیمان صوفیان
  • سیمان شرق
  • سیمان آبیک

وزن عمده سیمان مرکب(PPC) بین 800-1000 کیلوگرم بر متر مکعب متغیر است. تقاضای آب بیشتر از نیاز آب سیمان پرتلند است که از معایب سیمان کامپوزیتی است. برای تثبیت وصله ها، ترک ها و به عنوان پوشش پایه برای تخته گچ از سیمان مرکب استفاده می شود. سیمان کامپوزیت دارای ترکیب سبک با خشک شدن سریع، قوام صاف و چسبندگی برتر است و به راحتی سمباده می شود. برای اینکه بتوانید با استفاده از سیمان مرکب ملات یا مخلوط بتن را بدست آورید باید از دو روش زیر استفاده کنید:

  • افزایش مصرف آب (W/C)
  • افزایش مصرف سیمان در W/C معین

ویژگی های سیمان مرکب چیست؟ 

کاربرد سیمان مرکب

سیمان پرتلند مرکب از لحاظ خواص فیزیکی بسیار شبیه به سیمان پرتلند 325-1 است و از لحاظ شیمیایی نیز بسیار شبیه به سیمان پوزولانی است. با وجود شباهت زیادی که سیمان پوزولانی دارد، موارد مصرف آن نیز شبیه به آن است. همانطور که از سیمان پوزولانی برای تولید بتن معمولی، پروژه های سد سازی، ساخت اسکله، بندر و همچنین بتن ریزی های حجیم استفاده می شود، از این سیمان نیز در این مکان ها استفاده می شود. علاوه بر این از سیمان مرکب در سازه های هیدرولیکی، کارهای بتن ریزی وسیع و حجیم، شرایط بتن ریزی سخت، کارهای تزئینی و ملات گچ کاری استفاده فراوانی می شود. کاربرد این سیمان موجب رفع پدیده نامطلوب شوره زدن در قطعات سیمانی و همچنین از کربناته شدن بتن نیز جلوگیری می کند. حال که دانستید این سیمان کاربرد بالایی دارد، در می یابید که قیمت آن به صرفه و اقتصادی است. کارخانه های زیادی در سطح کشور هستند که این سیمان کاربردی را تولید می کنند که برخی از این کارخانه ها سیمان آرتا اردبیل، بجنورد، زاوه تربت، صوفیان، غرب آسیا است. سیمان مرکب تمام کارخانه های تولید کننده را الومتریال عرضه می کند. با الومتریال این سیمان مصرفی و کاربردی را بخرید.

کاربرد سیمان مرکب

مزایای سیمان مرکب

سیمان مرکب یا PPC ظرفیت نگهداری آب را افزایش می دهد. بتن های مبتنی بر سیمان مرکب یا PPC با افزایش انقباض و تغییر شکل، می تواند باعث ایجاد ترک در سنگ سیمانی و همچنین کاهش مقاومت در برابر سرما شود. سخت شدن سیمان در سنین پایین آهسته است و انتشار گرما را کاهش می دهد. بتن های مبتنی بر پایه سیمان مرکب، مقاومت در برابر آب و محیط های تهاجمی را افزایش می دهد. گریدهای سیمان مرکب 300 و 400 است. از سیمان مرکب در تولید ملات ها، عناصر و سازه های حرارتی، سازه های زیرزمینی و در زیر آب استفاده می شود.

بودجه

یکی از مزایای بزرگ این نوع سیمان، میزان کنترلی است که در صورت استفاده از بتن مخلوط در محل دارید. می بینید که با این روش مقدار دقیق و مخلوط بتن مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد. در نتیجه، فقط با پرداخت مبلغ مقدار محصولی که استفاده می کنید، بودجه خود را کنترل می کنید. همچنین از تجمع بارهای بتن استفاده نشده جلوگیری می کنید.

قوام بتن

استفاده از سیمان مخلوط، به شما امکان کنترل بیشتر بر قوام بتن می دهد. این به این دلیل است که با میکسرهای حجمی مورد استفاده، موادی که وارد بتن می شوند تا زمان بچینگ جدا نگه داشته می شوند. بدین ترتیب شما می توانید یک سازگاری دقیق را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای شما باشد. از جمله مزیت های دیگر سیمان کامپوزیت، مزیت لجستیکی است.

مزایای سیمان مرکب

کاهش ضایعات

با توجه به این که در مورد سیمان ترکیبی، کنترل بیشتری بر روی مجموعه بتن دارید، اندازه گیری نیازهای خود در رابطه با اندازه پروژه آسان تر است. همچنین از میکسرهای حجمی سود خواهید برد، زیرا این میکسرها می توانند تا دو برابر مقدار میکسرهای درام سنتی را نگه دارند. یا به همین ترتیب، در یک پروژه کوچک، میکسرها می توانند حجم کمتری را به راحتی تولید کنند. این به شما کمک می کند تا مقادیر مورد نیاز خود را داشته باشید و در این فرآیند ضایعات را کاهش دهید.

افزودن دیدگاه

سوالات متداول سیمان مرکب چیست؟

سیمان مرکب از نظر مشخصات کیفی مشابه کدام تیپ سیمان است؟

سیمان مرکب از نظر مشخصات کیفی مشابه سیمان پرتلند تیپ 325-1 است و همچنین موارد مصرف مشابهی با تیپ 325-1 دارد.

خصوصیات ویژه سیمان مرکب چیست؟

بالا بودن نرمی سیمان مرکب، دارا بودن زمان گیرش تنظیم شده و بسیار مناسب، مقاومت بالا ملات سیمان مرکب در برابر کاهش و افزایش ناگهانی دمای هوا، پایین بودن حرارت حاصل از واکنش آب با سیمان و جلوگیری نمودن از نفوذ عوامل مضر شیمیایی از خصوصیات منحصر به فرد سیمان مرکب است.

استفاده از سیمان مرکب چه مزایایی دارد؟

استفاده از این نوع سیمان از کربناته شدن بتن جلوگیری می کند و همچنین موجب رفع پدیده نامطلوب شوره زدگی در قطعه سیمانی و موجب کاهش پدیده آب انداختگی و جمع شوندگی بتن می شود.