امروز شنبه 23 تیر 1403
حداقل خرید سیمان از بورس کالا

میزان خرید سیمان از بورس کالا برای فعالان صنایع وابسته به سیمان بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی حداقل خرید سیمان از بورس کالا ۱۰ تن و حداکثر ۱۰۰ تن است. اما در بعضی از کارگزاری ها حداقل خرید سیمان متفاوت است. بنا به قوانین هر کارگزاری ممکن است حداقل خرید سیمان از بورس متفاوت باشد.در حال حاضر ۱۶ شرکت سیمان انبارشان در بورس کالا وجود دارد. ۱۴ انبار سیمان دیگر هم در حال رسیدگی است و در روزهای  آینده به انبار سیمان بورس کالا اضافه می شود. توجه داشته باشید فقط روزهای دوشنبه و سه شنبه هر هفته امکان خرید سیمان برای افراد وجود دارد. در ادامه با جزئیات خرید سیمان از بورس کالا بیشتر آشنا می شویم. با الومتریال همراه باشید.

مراحل خرید سیمان از بورس کالا

خرید سیمان چه از نوع سیاه، سفید و یا هر نوعی نیاز دارد تا قبل از هر چیز کد بورس کالا دریافت کنید. بعد از یک مرتبه دریافت کد بورس خرید سیمان دیگر نیاز به تهیه آن نیست. شما باید از طریق کارگزاری کد کالا را دریافت کنید. 

اولین کار دریافت کد مشتری از بورس کالا است. در ابتدا باید فرم های مشخصات خریدار را تکمیل کنید. این فرم ها برای دریافت کد مشتری در بورس کالا است. هر خریدار باید به واسطه کارگزار خود کد معاملاتی کالا را دریافت کند تا بعد از دریافت این کد بتواند از بورس کالا خرید خود را انجام دهید. 

این نکته را به خاطر بسپارید که کد بورس معاملاتی در بورس کالا با کد بورس معاملات سهام متفاوت است. 

برای دریافت کد بورس کالا یک سری مدارک و اطلاعات برای اشخاص حقیقی لازم است که این مدارک به شرح زیر هستند:

اسکن رنگی پشت و رو کارت ملی

لازم است تا از طرف کارگزاری به بانک معرفی شوید و در بانک ملت حساب وکالتی افتتاح کنید. (حساب معمولی بانک ملت قابل قبول نیست.) سپس باید فرم افتتاح حساب وکالتی برای کارگزاری فرستاده شود. 

مرحله بعد ثبت نام در سامانه جامع انبارها است. 

سپس ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت در این سازمان است. 

 ثبت نام در سامانه بورس کالا 

در مرحله بعد اطلاعات مشتری از طرف کارزگزاری در سامانه بورس کالا ثبت می شود. 

ثبت نام در سامانه پرانیکس (tgfb.ir) برای ثبت نام کد معاملاتی سهام کارگزاری

ثبت نام در سامانه جامع تجارت ایران(www.ntsw.ir). از طریق این سایت می توانید کد نقش را دریافت کنید. 

و اما برای دریافت کد بورس کالا برای افراد حقوقی یک سری مدارک و اطلاعات لازم است که این مدارک به شرح زیر هستند:

تکمیل فرم حساب وکالتی بورس کالا بانک ملت و مراجعه به بانک ملت جهت افتتاح یا وکالتی کردن حساب قبلی

سپس باید فرم احراز هویت اشخاص حقوقی را پر کنید.

تصاویر اساسنامه شرکت

تصویر آگهی تاسیس شرکت

اسکن روزنامه رسمی آخرین آگهی تغییرات

کپی روزنامه رسمی آخرین آگهی تغییرات در خصوص اعضای هیئت مدیره و دارندگان امضای مجاز

صورتهای مالی حسابرسی شده + اظهارنامه مالیاتی

نامه درخواست خرید سیمان در سربرگ شرکت

در مرحله بعد باید تمام صفحات شناسنامه و پشت و رو کارت ملی مدیرعامل و رئیس و اعضای هیئت مدیره و بازرسین و سهامدارانی که سهام بالای 10 درصد در شرکت دارند؛ کپی گرفته شود. 

پروانه بهره برداری

ثبت نام تمام اعضای هیات مدیره در سامانه سجام و احراز هویت

همچنین باید شرکت نیز در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت شود. 

همچنین باید شماره همراه مدیرعامل شرکت و یکی از صاحبان امضا در سربرگ شرکت اعلام شود. 

ثبت نام در سامانه جامع انبارها  www.nwms.ir

ثبت نام در سامانه جامع تجارت ایران( www.ntsw.ir) جهت گرفتن کد نقش

ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده www.evat.ir  مختص مشتری حقوقی(مشتری های حقوقی برای جبران مبلغ پرداخت شده بابت مالیات بر ارزش افزوده هنگام خرید باید ثبت نام در سایت ارزش افزوده انجام دهد. با صدور کد به تنهایی هم مشتری می تواند خرید انجام دهد ولی بدون ثبت نام ارزش افزوده مالیات پرداخت شده بابت خرید را در فروش نمی تواند جبران کند.) 

خرید سیمان از بورس کالا

کارمزد خرید سیمان از بورس کالا

به طور کلی خرید سیمان از بورس کالا مشمول 0.24 درصد کارمزد می شود. البته جدای از این مالیات بر ارزش افزوده نیز از خریدار دریافت می شود. از آنجایی که گواهی های سپرده سیمان امکان فروش به دیگری را ندارند پس می توان نتیجه گیری کرد که در کل کارمزد تنها شامل کارمزد 0.24 درصدی خرید و مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی است و کارمزد فروش جداگانه ای اضافه بر این ها ندارد. 

حداقل میزان خرید برخط سیمان در بورس کالا چقدر است؟

توجه داشته باشید حداقل میزان خرید بر خط سیمان در بورس کالا برای هر کد معاملاتی ۱۰ تن است. افراد متقاضی بعد از ساختن حساب کاربری در یکی از کارگزاری های معتبر، در روزهای دوشنبه یا سه شنبه باید وارد حساب کاربری خود باید بشوند. بعد از وارد شدن به حساب کاربری خود در بورس کالا از بین ۲۶ شرکت سیمان موجود در بورس کالا یک شرکت را باید انتخاب کنند. پس از انتخاب شرکت سیمان مورد نظر، مدل، طرح سیمان و حجم مورد نظر خود را نیز باید انتخاب کنند. حجم بین ۱۰ تا ۱۰۰ تن برای هر نوع سیمان است. بعد از انتخاب حجم کالا و نمایش مبلغ کل سیمان مورد نظر و با اضافه کردن و مالیات و کارمزد در حساب کاربری اگر محصول موجود باشد، می توانند ثبت نهایی بزنند. اما اگر مبلغ کل سیمان مورد تقاضا و ۹ درصد مالیات خرید سیمان و ۲۴ درصد کارمزد خرید در پنل حساب کاربری نباشد. باید فرد حساب کاربری خود را به آن مبلغ شارژ کند و بعد از شارژ حساب کاربری تأیید نهایی را بزند.

بعد از اتمام کار و تأیید نهایی یک پیامک حاوی لینک سامانه حمل بار، کد و رمز عبور و نام کاربری نهایتاً تا ۲۴ ساعت بعد به شماره ثبت شده در حساب کاربری ارسال خواهد شد که به منظور ورود به سامانه حمل بار استفاده می شود. در صورتی که نام کاربری و شماره ثبت ارسال نشد باید با شماره پشتیبانی کارگزاری تماس گرفته شود تا پیگیری های لازم انجام شود. در صورتی که برای ثبت اطلاعات در سامانه حمل بار دیر اقدام شود باید به صورت روزانه جریمه انبار پرداخت شود. بعد از گرفتن نام کاربری و رمز عبور از طریق لینک پیامک شده باید وارد سامانه حمل بار شوید. ضمن انتخاب وسیله ی حمل و نقل باید اطلاعات دقیق و زمان دقیق مقصدی که قرار است سیمان خریداری شده را تحویل بگیرد باید وارد بشود. در زمان تحویل سیمان باید شخصا حضور داشته باشید. سیمان را تحویل بگیرید و کالای مورد نظر را با سفارشی که داده شده تطبیق دهید.

روند خرید سیمان از بورس کالا

نحوه خرید سیمان از بورس کالا

برای خرید سیمان از بورس کالا، باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول: دریافت کد بورسی

برای خرید سیمان از بورس کالا، ابتدا باید کد بورسی دریافت کنید. برای این کار می‌توانید به یکی از کارگزاری‌های بورس کالا مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید. مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورسی عبارتند از:

  • کپی کارت ملی
  • کپی شناسنامه
  • کپی گواهینامه یا کارت پایان خدمت
  • دو قطعه عکس 3*4
  • شماره حساب بانکی

مرحله دوم: افتتاح حساب وکالتی

پس از دریافت کد بورسی، باید در کارگزاری مورد نظر خود حساب وکالتی افتتاح کنید. حساب وکالتی حسابی است که وجه تضمین خرید سیمان در آن قرار می‌گیرد. وجه تضمین مبلغی است که باید قبل از ثبت سفارش خرید سیمان به حساب وکالتی کارگزاری واریز کنید.

مرحله سوم: انتخاب سیمان مورد نظر

پس از افتتاح حساب وکالتی، می‌توانید سیمان مورد نظر خود را انتخاب کنید. در بورس کالا انواع مختلفی از سیمان عرضه می‌شود. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، سیمان مورد نظر را انتخاب کنید.

مرحله چهارم: ثبت سفارش خرید

پس از انتخاب سیمان مورد نظر، می‌توانید سفارش خرید خود را ثبت کنید. برای ثبت سفارش خرید سیمان، باید به سامانه معاملاتی کارگزاری خود مراجعه کنید. در سامانه معاملاتی، می‌توانید نوع سیمان، مقدار سیمان، قیمت سیمان و زمان تحویل سیمان را مشخص کنید.

مرحله پنجم: واریز وجه تضمین

پس از ثبت سفارش خرید سیمان، باید وجه تضمین را به حساب وکالتی کارگزاری واریز کنید. وجه تضمین معمولاً معادل 10 درصد ارزش سفارش خرید است.

مرحله ششم: بررسی سفارش خرید

پس از واریز وجه تضمین، سفارش خرید شما توسط کارگزاری بررسی می‌شود. اگر سفارش خرید شما مطابق با قوانین بورس کالا باشد، انجام می‌شود.

مرحله هفتم: دریافت سیمان

پس از انجام سفارش خرید، سیمان خریداری شده در تاریخ تعیین شده به انبار شما تحویل داده می‌شود.

نحوه خرید سیمان از بورس کالا

روند خرید سیمان از بورس کالا

روند خرید سیمان از بورس، قواعد خاص خودش را دارد از جمله این قواعد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محدودیت زمانی خرید سیمان از بورس
  • محدودیت حداقل سفارش به میزان ۱۰ تن و حداکثر به میزان ۱۰۰ تن
  • پرداخت نقدی و آنلاین
  • اعمال جریمه در صورت دیر ثبت کردن یا ثبت نکردن برای حمل بار

در صورتی که نیاز به خرید سیمان دارید می توانید سیمان خود را در الو متریال ثبت کنید. خرید سیمان به صورت نقدی بعد از تحویل سیمان در محل و یا پرداخت به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است.

برای خرید سیمان از بورس کالا نیاز به اخذ چه کد معاملاتی است

برای خرید سیمان از بورس کالا باید کد بورسی اوراق بهادار داشته باشید. برای دریافت کد بورسی می توانید از طریق یک کارگزاری اقدام نمایید. پس از ثبت درخواست کد بورسی و احراز هویت کارگزاری و سجام ، کد بورسی برای شما پیامک می شود. با همان کد می توانید وارد سامانه معاملاتی خود شوید و خرید سیمان را همانند خرید سهام انجام دهید.

کلام آخر

در این مقاله به مباحث مربوط به خرید سیمان از بورس کالا پرداخته شد. حداقل خرید سیمان از بورس کالا ۱۰ تن است که در روزهای دوشنبه و سه شنبه افراد می توانند اقدام به خرید سیمان از بورس کنند. توجه داشته باشید خرید سیمان از بورس به صورت آنلاین است. نکته مهم دیگر این که بعد از ثبت نهایی و آمدن پیامک کد ورود باید به سایت حمل کالا بروید و اطلاعات مقصد برای دریافت سیمان را وارد کنید. با خرید از الومتریال محدودیت های که در بورس کالا وجود دارد را نخواهید داشت. سیمان مورد نیاز خود را می توانید با قیمت کارخانه خریداری کنید. پشتیبانی قوی و قیمت های بروز قطعا شما را به یکی از مشتریان ثابت تبدیل خواهد کرد. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت سیمان سیاه، سفید و ... با ما در الومتریال همراه شوید.