ملات ماسه و سیمان چگونه ساخته میشود

اگر تا به حال در امور ساختمان سازی اقداماتی را انجام داده باشید، حتما نام ملات ماسه و سیمان را شنیده اید. ملات ماسه و سیمان یکی از انواع ملات های ساختمانی هستند که با ترکیب ماسه، سیمان و آب تشکیل می شود و می تواند کاربردهای بسیار زیادی در امر ساختمان سازی داشته باشد. این ملات باید توسط دستگاه های مخلوط کننده مکانیکی تهیه شود تا بتوان آن ها را به صورت یکنواخت مورد استفاده قرار داد. اگر شما هم می خواهید بیشتر در مورد ملات ماسه و سیمان بدانید، با ما در ادامه این مقاله از الومتریال همراه باشید تا با ترکیبات این ملات، کاربردها و نحوه ساخت آن آشنا شوید.

ملات ماسه و سیمان چیست

ملات ماسه و سیمان ترکیبی از ماسه و سیمان و آب است که دارای خاصیت چسبندگی خاصی است. این ملات در صنایع ساختمان سازی کاربردهای بسیار زیادی دارد و می تواند با مخلوط سیمان های مختلف، خصوصیات مکانیکی مختلفی نیز پیدا کند. ملات های ماسه و سیمان با ترکیب درصدهای وزنی مختلفی از ماسه و سیمان تشکیل می شوند. این موضوع باعث ایجاد تفاوت در کیفیت و استقامت ملات های ماسه و سیمان های مختلف شده است.

این ملات ها را می توان برای پر کردن فضاهای خالی در امر ساختمان سازی مورد استفاده قرار داد. اگر ملات سیمان و ماسه به درستی تولید شده باشد، می تواند علاوه بر افزایش چسبندگی میان مصالح ساختمانی، باعث توزیع یکنواخت تر نیروها شود. پس این ملات کاربردهای بسیار متنوعی در امر ساختمان سازی دارد که فقط یکی از آن ها پر کننده و یا ایجاد چسبندگی است.   

ملات ماسه و سیمان چیست

طریقه ساختن ملات ماسه و سیمان       

به طور کلی، همانطور که اشاره کردیم ملات ماسه و سیمان با ترکیب ماسه، سیمان و آب ساخته می شود. هر یک از این سه ماده باید با هم ترکیب شوند تا در نهایت یک ماده چسبنده تشکیل شود. برای ساخت ملات ماسه و سیمان می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. درصد ترکیب هر یک از مواد اولیه ساخت ملات با هم متفاوت است و این موضوع نیز باعث ایجاد تفاوت های مختلف میان ملات های ساخته شده با ماسه و سیمان می شود.

برای ساخت انواع ملات ماسه و سیمان، ابتدا لازم است که مواد اولیه با مقدار لازم تهیه شوند. سپس، این مواد اولیه به همراه مقداری آب و با نسبت های مشخص با یکدیگر مخلوط می شوند. دستگاه میکسر صنعتی یا مکانیکی برای ساخت و ترکیب انواع مواد اولیه ماسه و سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. پس از اینکه مواد اولیه به خوبی با هم مخلوط شدند، می توان این ملات را برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار داد.

طریقه ساختن ملات ماسه و سیمان       

تمامی روش های ساخت ملات ماسه و سیمان طبق توضیحات داده شده انجام می شود؛ اما ممکن است ملات سیمان و ماسه با درصد ترکیب متفاوتی ساخته شود. این موضوع نیز باعث ایجاد تغییر در کیفیت ملات سیمان و ماسه و همچنین، تفاوت در میزان مقاومت این ملات ها می شود. برای اینکه بیشتر با درصدهای ترکیب سیمان و ماسه آشنا شوید، در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

  • ملات سیمان و ماسه 3 به 1

برای ساخت ملات سیمان و ماسه 3 به 1، از سیمان بیشتری استفاده می شود. این سیمان می تواند باعث افزایش مقاومت فشاری ملات شود و استحکام ملات را افزایش دهد. بنابراین، این نوع ملات بیشتر برای زمان هایی که نیاز به مقاومت بالاست، مورد استفاده قرار می گیرد.

  • ملات سیمان و ماسه 4 به 1

نسبت سیمان و ماسه به کار رفته در این ملات، 4 به 1 است. این ملات می تواند برای افزایش چسبندگی میان آجرها، روسازی انواع ساختمان و انجام کارهای بنایی مورد استفاده قرار گیرد.

  • ملات سیمان و ماسه 5 به 1

این ملات در اثر مخلوط سیمان با ماسه شسته یا خاکی تشکیل می شود. ملات سیمان و ماسه 5 به 1 نسبت به نمونه های قبلی مقاومت کمتری دارد.

  • ملات سیمان و ماسه 6 به 1

اگرچه ملات سیمان و ماسه 6 به 1 مقاومت کمتری نسبت به دیگر انواع ملات های سیمان و ماسه دارد، اما این ملات برای امور ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد ملات ماسه و سیمان

ماسه و سیمان به دلیل ترکیب خاصی که ایجاد می کنند، می توانند کاربردهای بسیار زیادی در امر ساختمان سازی داشته باشند. کاربردهای ملات ماسه و سیمان بسیار متنوع است و می توان این ملات را برای انواع صنایع ساختمان سازی مورد استفاده قرار داد. در ادامه به برخی از کاربردهای ملات اشاره می کنیم.

  • پوشش بناهای مختلف

ملات ماسه و سیمان می توانند برای پوشش دهی به بناهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. سیمان های سفید که برای ساخت ملات مورد استفاده قرار می گیرند، کاربردهای بسیار زیادی در ساخت بناهای داخلی و خارجی ساختمان ها دارد. به همین خاطر، بیشتر در زمانی که نیاز به اجرای نما با کمک ملات سیمان و ماسه باشد، از سیمان های سفید استفاده می شود.

  • ایجاد چسبندگی بین آجرهای ساختمانی

یکی از اصلی ترین کاربردهای ملات ماسه و سیمان، ایجاد چسبندگی بین آجرهای ساختمانی است. کلیه آجرهای ساختمانی می توانند با کمک ملات سیمان و ماسه به هم دیگر متصل شوند و یک سازه مقاوم را برای ساختمان ها ایجاد کنند. قدرت چسبندگی ملات های تهیه شده برای چسباندن آجرهای ساختمانی بسیار حائز اهمیت است. به طوری که اگر این قدرت چسبندگی کم باشد، احتمال کاهش مقاومت آجرها نیز وجود دارد.

کاربرد ملات ماسه و سیمان

  • ایجاد یک پوشش رویه با شکل های مختلف

ملات ماسه و سیمان می توانند به عنوان یک پوشش رویه با شکل های مختلف روی ساختمان ها، آجرکاری های انجام شده و ... مورد استفاده قرار گیرد. این ملات ها به شکل های مختلفی در می آیند و با طرح های برجسته خود می توانند زیبایی فوق‎العاده ای به یک ساختمان یا سازه بدهند.

  • محافظت از آجرکاری در مسیرهای فاضلاب و مواد شیمیایی

یکی از کاربردهای ملات ماسه و سیمان، محافظت از آجرکاری در مسیرهای فاضلاب و مواد شیمیایی مختلف است. در واقع، ترکیب ماسه و سیمان ضد سولفات، موجب تهیه یک ماده خاص می شود که مقاومت خوبی در برابر شرایط جوی و شیمیایی دارد. به همین خاطر، می توان با ساخت ملات ماسه و سیمان ضد سولفات، آن ها را برای مسیرهای فاضلاب و مسیرهایی که مواد شیمیایی عبور می کنند، مورد استفاده قرار داد.

افزودن دیدگاه