امروز دوشنبه 31 ارديبهشت 1403
تفاوت سیمان تیپ 1 و 2

سیمان تیپ ۱ که به عنوان سیمان معمولی شناخته می‌شود با سیمان اصلاح شده که با نام سیمان تیپ ۲ شناخته می شود، تفاوت های زیادی دارد. این دو محصول در موارد استفاده، کیفیت محصولات، مدت زمان خشک شدن و غیره با هم تفاوت هایی دارند. در این مقاله قصد داریم سیمان تیپ یک و دو را با هم مقایسه کنیم و برخی از تفاوت های آنها را بیان کنیم. با الومتریال همراه باشید.

تفاوت سیمان تیپ 1 و 2

مقایسه سیمان تیپ 1 و 2

این دو سیمان را می توان از جنبه های مختلف با یکدیگر مقایسه کرد. برای مقایسه سیمان تیپ یک و دو موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهیم:

مدت زمان خشک شدن

سیمان اصلاح شده نسبت به سیمان معمولی به مدت زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد. به صورت کلی برای خشک شدن سیمان اصلاح شده در حدود ۳۵ روز زمان نیاز است در حالی که سیمان معمولی بعد از ۲۸ روز به خشکی نهایی خود می رسد.

در آیین نامه های اجرایی ساختمان زمانی که از سیمان اصلاح شده به جای سیمان معمولی استفاده شود، مدت زمان خشک شدن سیمان را به جای ۲۸ روز ۴۵ روز در نظر می گیرند. درست است که مدت زمان خشک شدن سیمان اصلاح شده بیشتر است، اما در عوض مقاومت سیمان بالاتر می رود.

مقاومت در برابر حمله سولفات ها

یکی دیگر از موارد مقایسه دو نوع سیمان معمولی و سیمان اصلاح شده مقاومت این محصولات در برابر حمله سولفات هاست. سولفات با حمله به سیمان آن را از بین می برد و باعث انبساط سیمان می شود. طبق تحقیقات و مشاهدات، سولفات می‌تواند حجم سیمان را تا دو برابر کند و باعث ایجاد ترک خوردگی شود.

سیمان معمولی هیچگونه مقاومتی در برابر سولفات ها ندارد، به همین دلیل اگر در مکانی که مقداری سولفات در آن وجود دارد، از سیمان معمولی استفاده شود محل به راحتی ترک می خورد. سیمان اصلاح شده نسبت به حمله سولفات ها مقاومت متوسطی از خود نشان می دهد. به صورت کلی توصیه می شود در محل هایی که احتمال وجود سولفات تا حدی وجود دارد از سیمان اصلاح شده استفاده شود.

موارد استفاده

این دو نوع سیمان در محل و موارد استفاده با یکدیگر تفاوت هایی دارند. سیمان تیپ ۱ یا همان سیمان معمولی را می توان یکی از پرکاربردترین محصولاتی دانست که در پی ریزی ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و میزان مصرف آن حدوداً ۱۰ برابر سایر انواع سیمان است. سیمان اصلاح شده میزان مصرف کمتری دارد و مشتریان کمتری را در بازار به خود اختصاص می ‌دهد.

از آنجایی که سیمان اصلاح شده در برابر حمله سولفات ها مقاومت متوسطی دارد می‌توان از آن در سواحل و مناطق بندری استفاده کرد این در حالی است که استفاده از سیمان معمولی در این مکان ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. سیمان اصلاح شده به دلیل ایجاد حرارت کمتر در هنگام خشک شدن می تواند برای محل های گرم استفاده شود. در مکانهایی که درجه هوای آنها بیش از ۳۲ درجه سانتیگراد است توصیه می شود سیمان اصلاح شده جایگزین سیمان تیپ ۱ شود.

یکی از موارد منع مصرف از سیمان اصلاح شده برای مکان هایی است که در آنها درجه حرارت هوا پایین است. در مکانهای سرد که دارای دمای کمتر از ۱۶ درجه سانتی گراد هستند، توصیه می‌شود به جای استفاده از سیمان اصلاح شده از سیمان معمولی استفاده شود.

تفاوت های مهم در سیمان تیپ 1 و 2

تفاوت های مهم در سیمان تیپ 1 و 2

ساختار شیمیایی

ساختار شیمیایی سیمان اصلاح شده و سیمان معمولی تا حدود زیادی به یکدیگر شباهت دارد. به صورت کلی می‌توان گفت سیمان اصلاح شده همان سیمان معمولی است. تفاوت این دو محصول در این است که در سیمان اصلاح شده از میزان سه کلسیم سولفات کمتری استفاده شده است.

قیمت

سیمان اصلاح شده نسبت به سیمان معمولی قیمت بالاتری دارد. دلیل این موضوع استفاده از ترکیبات خاص در تولید سیمان اصلاح شده است. یکی از مهمترین دلایل پرفروش بودن انواع مختلف سیمان معمولی این است که قیمت این محصول مقرون به صرفه و اقتصادی است و افراد به ‌راحتی می‌توانند آن را خریداری نموده و مورد استفاده قرار دهند. پیشنهاد می شود جهت خرید و مشاهده قیمت سیمان کلیک کنید.

ابعاد ساختمان مورد استفاده

در اکثر موارد در ساختمانهای معمولی که ابعاد بزرگی ندارند توصیه می شود از سیمان معمولی استفاده شود این در حالی است که برای ساختمان های حجیم و گسترده استفاده از سیمان تیپ ۲ در اولویت قرار دارد. سیمان پرتلند تیپ ۲ به دلیل اتصال بهتر قطعات به یکدیگر و مقاومت بالاتر در برابر عوامل مختلف برای ساختمان های بزرگ، بهترین گزینه است.

کارخانجاتی که سیمان تیپ دو در الومتریال تولید می کنند عبارتند از 

لیست قیمت سیمان تهران

 

دیدگاه ها  
صادق
سلام ممنونم که به صورت تخصصی درباره فرق بین سیمان تیپ یک و تیپ دو توضیح دادید. مطلب شما کامل ترین متنی بود که واقعا درمورد فرق بین این دو تیپ سیمان توضیح داده بود.
ادمین الومتریال
نقل قول صادق:
سلام ممنونم که به صورت تخصصی درباره فرق بین سیمان تیپ یک و تیپ دو توضیح دادید. مطلب شما کامل ترین متنی بود که واقعا درمورد فرق بین این دو تیپ سیمان توضیح داده بود.

سلام و درود بر شما خوشحالیم که مطلب ما برای شما مفید بوده است. هدف اصلی الومتریال جلب رضایت شما عزیزان است. حتما اگر سوال دیگری درباره فرق بین سیمان تیپ یک و دو دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول تفاوت سیمان تیپ 1 و 2

سیمان تیپ 1 بهتر است یا تیپ 2؟

نمی توان یک سیمان را بهتر از دیگری دانست. به نسبت محل استفاده این سیمان ها هرکدام مناسب شرایط خاصی هستند. اما به طور کلی میزان استفاده سیمان تیپ 1 به نسبت دیگر سیمان ها 10 برابر بیشتر است. 

میلگرد تیپ 1 و 2 را از کجا می توان خرید؟

این سیمان ها بدون شک از اصلی ترین محصولات سایت های خرید و فروش سیمان هستند. اما انتخاب یک سایت معتبر است که اهمیت دارد. پیشنهاد ما برای شما سایت الومتریال است. این سایت با سال ها تجربه و تلاش به یکی از قابل اعتمادترین سایت ها در زمینه فروش سیمان با پشتیبانی عالی تبدیل شده است. 

مقاومت سیمان تیپ 2 بالاتر است یا سیمات تیپ 1؟

به طور معمول سیمان تیپ 2 مقاومت بالاتری داشته و اتصالات را بهتر به یکدیگر متصل می کند. به همین دلیل برای ساختمان های حجیم و بزرگ استفاده می شود.