امروز شنبه 23 تیر 1403
 بهترین سیمان برای سنگ کاری

سنگ کاری هر ساختمان از آخرین مراحلی است که انجام می شود. بعد از اینکه ساختمان ساخته می شود یکی از مهم ترین مراحل آن رسیدگی به نمای آن و پوشش دادن سایر مصالحی است که در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته اند. سنگ از مهم ترین مصالحی است که برای نما از آن استفاده می شود. سنگ‌کاری ساختمان به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم بندی می شود. در انجام این عمل موارد بسیاری مورد توجه است به طور مثال استحکام و خوب چسبیدن سنگ ها به هم و مقاومتی که در برابر شرایط جوی، فرسایش و ... دارند، بسیار حائز اهمیت است. یکی از سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود این است که بهترین سیمان برای سنگ کاری کدام است و یا از چه نوع سیمانی برای نما باید استفاده کرد؟ مصالحی که در هر قسمت ساختمان استفاده می شود باید با توجه به ویژگی ها و نقشی که در سازه دارند مورد استفاده قرار گیرند. مهندسان و پیمانکاران اغلب با جنس و نوع اغلب مصالح ساختمانی آشنایی دارند و با توجه به نوع نیاز و ویژگی های مصالح آن ها را انتخاب و خریداری می کنند. در این مطلب از الومتریال به بررسی بهترین سیمان برای سنگ کاری می پردازیم.

سیمان قوی چیست

از گذشته تا کنون برای چسباندن مصالح مختلف به هم از مواد متفاوتی استفاده می شد که همگی دارای خاصیت چسباندگی بوده اند. در گذشته از کاه گل، آهک و خاک رس برای کنار هم قرار دادن سایر مصالح ساختمانی استفاده می شد. امروزه مهم ترین و کاربردی ترین چسباننده در ساخت و ساز ها سیمان است. این ماده به صورت پودر و در رنگ ها و درجات کیفی متفاوتی به تولید می رسد. تفاوت های ساختاری این محصول باعث تفاوت در کاربرد آن ها نیز می شود. سیمان بعد از ترکیب با آب به  شدت سفت می شود و بعد از خشک شدن مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت پیدا می کند. در بسیاری از تعاریف سیمان مهم ترین و اصلی ترین رکن برای ساختمان سازی محسوب می شود.

برای استفاده در نمای ساختمان و سنگ کاری از سیمان قوی استفاده می شود. به طور نسبی هر نوعی از این محصول در شرایط خاص و برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرد و هر کدام به نسبت وظیفه و کاربردی که دارند از استحکام کافی نیز برخوردار هستند. در میان مهندسان، پیمانکاران و افرادی که به ساخت و ساز مشغول هستند نوع این محصول با شماره تیپ مشخص می شود. به طور مثال سیمان  پرتلند تیپ 1 یا 2 و ... .

پرتلند نوع یک دارای ویژگی هایی است که آن را برای بسیاری از کار های ساختمانی مناسب می کند. پرتلند نوع 2 به عنوان محصول اصلاح شده معرفی می شود. پرتلند نوع 3 گیرایی بالایی دارد و برای پروژه هایی که نیاز سرعت عمل دارد استفاده می شود. به همین ترتیب هر نوعی از این محصول باید در شرایط و موارد درست مورد استفاده قرار بگیرد.

سیمان قوی چیست

مشخصات سیمان سنگ کاری

بهترین و قوی ترین نوعی سیمانی که برای سنگ کاری مورد استفاده قرار می گیرد پرتلند نوع 2 است. این محصول بعد از استفاده و در زمان گیرش، حرارت کمی تولید می کند. بسیاری افراد برای عملیات سنگ‌کاری که انجام می دهند از پرتلند نوع 1 نیز استفاده می کنند اما نوع 2 از نظر گیرش و استحکام در درجه بالاتری قرار دارد.

این محصول در برابر سولفات، گیرش تقریبا متوسطی از خود ایجاد می کند. پرتلند نوع 2 با عنوان سیمان اصلاح شده نیز شناخته می شود. از این محصول اغلب برای زمین های حاصلخیزی که در آن ها غلظت یون ها متوسط است و همچنین بتن ریزی ها در هوای نسبتا گرم استفاده می شود. از پرتلند نوع 2 برای ساخت سیمان سیاه تیپ 2 استفاده می شود. این محصول در مخلوط با آب ثبات حجمی بسیار بالایی ایجاد می کند و در برابر شرایط جوی و محیطی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

مشخصات سیمان سنگ کاری

از ویژگی های مهم پرتلند نوع 2 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این محصول مقاومت بالایی در برابر سولفات دارد و در محیط هایی که تهاجم سولفات ها بیشتر می شود مورد استفاده قرار می گیرد.
  • مواد اولیه آن شبیه به پرتلند نوع 1 است اما در نوع 2 فاز C3A از 8 درصد کمتر است. این موضوع باعث می شود تا مقاومت آن در برابر تهاجم سولفات ها بیشتر باشد.
  • اصلی ترین و مهم ترین تفاوتی که پرتلند نوع 2 با سایر سیمان ها دارد در مقاومت آن در برابر سولفات ها و زمان گیرش آن است.

بهترین سیمان برای سنگ کاری

مهم ترین و بهترین انواع سیمانی که برای سنگ کاری استفاده می شوند پرتلند نوع 1 و 2 است. هر کدام با توجه به شرایط منطقه ای و آب و هوایی کاربرد پیدا می کنند. سیمان پرتلند نوع 2برای محیط هایی که یون کلر و سولفات به طور همزمان وجود دارد توصیه نمی شود. هم چنین در شرایط آب و هوایی سرد نیز بهتر است که از آن استفاده نشود. علاوه بر سنگ‌کاری از این محصول برای بتن ریزی های حجیم نیز استفاده می شود. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت سیمان سیاه و سفید با ما در الومتریال همراه شوید.

بهترین سیمان برای سنگ کاری

پرتلند نوع 1 نیز برای ساخت بتن و ملات کاربرد فراوانی دارد. در انتخاب بین این دو نوع سیمان نمی توان یکی را بر دیگری برتر دانست زیرا هر کدام با توجه به شرایطی که در آن استفاده می شوند بهترین گزینه هستند. میزان استفاده از پرتلند نوع 1 برای ساختمان سازی به طور معمول ده برابر بیشتر از انواع دیگر است.

به طور معمول در ساختمان ها و سازه هایی که مهندسان اجرایی در آن ها نوع سیمان را مشخص نکرده اند می توان از پرتلند 1 استفاده کرد. تفاوت عمده این دو محصول در ساختار شیمیایی آنها است. استفاده از هر دوی این سیمان ها درجه کیفی کار را بالا می برد. موارد منع مصرف برای پرتلند نوع 1 در مقاومت پایین آن در برابر سولفات ها است که البته این مزاحمت در نما و سنگ کاری ساختمان بسیار محدود است به همین دلیل در بسیاری از مناطق از پرتلند نوع 1 برای سنگ نما استفاده می شود.  مهندسان اجرایی و یا پیمانکاران با تجربه با توجه به مختصات و ویژگی های ساختمان، مصالح به کار رفته در آن و شرایط جوی و آب و هوایی بهترین نوع سیمان برای استفاده را انتخاب می کنند.