عمر مفید سیمان سفید و سیاه چقدر است

سیمان از سنگ آهن، صدف، خاک رس و آهک تشکیل می شود. در تشکیل سیمان اگر از مواد تشکیل دهنده کمتری مخصوصا آهک استفاده شود و همچنین از مواد رنگی برای رنگ سیمان استفاده نشود، سیمان سفید به دست می آید. گچ و سوخت بدون دوده در ساخت سیمان سفید به کار گرفته می شوند. از سیمان سفید به واسطه رنگ سفیدی که دارد برای نما ساختمان ها استفاده می شود. راجع به سیمان سیاه باید بگوییم که مواد تشکیل دهنده بیشتری به نسبت سیمان سفید دارد.

سیمان سیاه در ترکیب خود دارای  اکسید است و همین ماده باعث تیرگی رنگ این نوع سیمان شده است. از آنجایی که استحکام سیمان سیاه از استحکام سیمان سفید بیشتر است، از سیمان سیاه بیشتر برای ساخت و ساز استفاده می شود. جالب است بدانید که با وجود این تفاوت ها بین این دو نوع سیمان، عمر مفید این سیمان ها با یکدیگر مشابه است. در واقع تفاوت در عمر سیمان ها به پاکتی یا فله ای بودن آن ها بستگی دارد. اگر سیمانی پاکتی باشد عمر مفید آن از تاریخ تولید، حداکثر 45 روز است و اگر سیمانی فله ای باشد عمر مفید آن نیز حداکثر 90 روز است.

آیا سیمان خراب می‌شود

از آن جایی که سیمان حالت پودری دارد اگر هنگام نگهداری از آن، سیمان را در مکانی مرطوب یا خیس قرار دهید، سیمان ها خیس یا نم دار می شوند، بنابراین تا هنگام استفاده از آن ها به حالت کلوخه در می آیند و غیر قابل استفاده می شوند. یکی دیگر از عوامل خرابی سیمان، به سر رسیدن تاریخ انقضا سیمان ها است. تاریخ انقضا سیمان ها معمولا روی پاکت سیمان ها درج شده است. اگر سیمان فله ای خریداری شوند باید تاریخ تولید آن را حتما بدانید و همچنین بدانید که تا 90 روز می توانید این سیمان را نگه داری و استفاده کنید. پس از 90 روز سیمان فله ای خراب می شود. بنابراین در جواب این سوال باید بگوییم که بله سیمان خراب می شود.

طول عمر سیمان پاکتی چقدر است

با اینکه سیمان ها در دو نوع سیاه و سفید وجود دارند و هرکدام از لحاظ مواد تشکیل دهندشان با یکدیگر متفاوت هستند اما از لحاظ طول عمر با یکدیگر متفاوت نیستند و هر کدام طول عمر یکسانی دارند. در واقع تفاوت در طول عمر سیمان ها را فله ای یا پاکتی بودن آن ها مشخص می کند. اگر سیمانی چه سیاه باشد چه سفید ولی پاکتی باشد طول عمر آن از زمان تولید تا 45 روز بعد از آن است. اغلب روی پاکت های سیمان تاریخ تولید و انقضا آن درج شده است. طول عمر سیمان پاکتی به نسبت سیمان فله ای که اغلب در سیلو ها نگه داری می شوند، کمتر است. البته نا گفته نماند که سیمان ها اگر در معرض رطوبت و مایعات قرار بگیرند، چه پاکتی باشند چه فله ای، زودتر از تاریخ انقضا خود خراب می شوند، بنابراین باید در نگه داری سیمان های پاکتی و فله ای بسیار محتاط بود.

طول عمر سیمان پاکتی چقدر است

تاریخ مصرف سیمان

سیمان برای ساخت و ساز ساختمان ها، بتن های بزرگ و برج ها استفاده می شود. در واقع سیمان نقش مهمی بین مصالح ساختمانی دارد چرا که باعث چسبندگی بین آجر ها و سنگ ها می شود. بنابراین تهیه و نگه داری از آن حائز اهمیت است. طبیعتا پس از تاریخ مصرف سیمان، سیمان غیر قابل استفاده می شود زیرا سیمان به حالت کلوخه ای در می آید و حتی با فشار هم پودر نمی شود. بنابراین باید هنگام خرید سیمان و استفاده از آن، به تاریخ مصرف آن توجه کرد. تاریخ مصرف سیمان بر اساس چگونگی بسته بندی و توزیع آن دو نوع است. تاریخ مصرف سیمان پاکتی 45 روز بعد از تاریخ تولید آن است. تاریخ مصرف سیمان فله ای نیز 90 روز بعد از تاریخ تولید آن است.

نحوه نگهداری سیمان پاکتی

سیمان پاکتی به دلیل اینکه از زمان خارج شدن از کارخانه تا زمانی که سیمان مورد استفاده قرار می گیرد بسیار جابه جا می شود، باید در برابر رطوبت هوا انعطاف پذیر و نفوذ ناپذیر باشد. برای نگه داری از سیمان پاکتی، باید پاکت سیمان ها را با حداقل 10 سانتی متر فاصله از یکدیگر و روی سطح خشک قرار داد. از لحاظ چیدمان، پاکت هایی که جدیدتر هستند در اولویت دیرتر برای استفاده قرار بگیرند تا پاکت های قدیمی تر زودتر مورد استفاده قرار گیرند. سیمان های سفید و سیاه جدا از یکدیگر انبار شوند.

در نحوه نگهداری سیمان پاکتی باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر سیمان ها در سالن یا انباری نگهداری می شوند و محیط بیرون آن مرطوب است، اصلا از سیستم تهویه هوا استفاده نکنید زیرا باعث نفوذ رطوبت و در نتیجه خیس شدن سیمان ها می شود. در فصول سرد و مرطوب برای انبار کردن سیمان های پاکتی تا جایی که امکان دارد از محیط سرپوشیده استفاده کنید اما اگر از محیط باز استفاده کردید حتما با استفاده از پلاستیک های ضخیم پاکت های سیمان پاکتی را به خوبی بپوشانید تا از نفوذ هوا و رطوبت در پاکت ها جلوگیری شود.

نحوه نگهداری سیمان پاکتی

تاریخ انقضای سیمان سیاه

بعضی از افراد گمان می کنند که تاریخ انقضا سیمان سیاه به نوع و مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد. باید بگوییم که این گمان اشتباه است و سیمان چه سیاه باشد چه سفید، تاریخ انقضا آن به پاکتی یا فله بودن آن بستگی دارد. اگر سیمان سیاه را پس از تولید در پاکت های سیمانی بریزند، از زمان تولید سیمان سیاه تا 45 روز تاریخ انقضا سیمان است و پس از آن اگر از سیمان استفاده نشود سیمان خراب و غیرقابل استفاده می شود. اگر سیمان سیاه را پس از تولید در سیلو ها و به طور فله ای نگه دارند، تا 90 روز پس از تولید تاریخ انقضا دارد و قابل استفاده است.

تاریخ انقضای سیمان سیاه

تاریخ انقضای سیمان سفید

پس از تولید سیمان سفید علی رغم مواد تشکیل دهنده آن، اگر سیمان سفید به صورت فله ای خرید و نگه داری شد، تاریخ انقضا آن از زمان تولید تا 90 روز است. و اگر سیمان سفید پس از تولید در پاکت های سیمان جمع آوری شد، تاریخ انقضای آن از تاریخ تولید تا 45 روز است و پس از آن سیمان ها به حالت کلوخه ای در می آیند و غیر قابل استفاده می شوند. بنابراین باید به تاریخ تولید سیمان ها و نیز تاریخ انقضای آن ها توجه بسیاری کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیمان با کارشناسان ما در الومتریال در تماس باشید.

قیمت سیمان سیاه امروز را در الومتریال بررسی کنید

افزودن دیدگاه