امروز دوشنبه 31 ارديبهشت 1403

سیمان مازندران (نکا)

سیمان مازندران

در سال 1353 به منظور تامین سیمان مورد نیاز استان مازندران شرکت سیمان گرگان و مازندران تاسیس شد. اما پس از تصمیمات اتخاذ شده و به پیشنهاد استانداری مازندران نام این شرکت به سیمان مازندران تغییر پیدا کرد. هدف از تاسیس این شرکت تولید انواع سیمان توسط تجهیزات آلمانی موجود در این کارخانه است. در ابتدا ظرفیت تولید این کارخانه 600 تن کلینکر و 624 تن سیمان بوده است. در سال 1382 با توجه به نیاز بازار این شرکت تصمیم به احداث یک خط جدید گرفت که این موجب شد که ظرفیت تولید کارخانه سیمان مازندران به 4000 تن در روز برسد.

سیمان مازندران

انواع سیمان مازندران

کارخانه سیمان مازندران انواع سیمان چون سیمان پرتلند تیپ یک، سیمان پرتلند تیپ 2، سیمان پرتلند تیپ 3، سیمان پرتلند پوزلانی، سیمان پرتلند آهکی، سیمان پرتلند مرکب است که هر کدام دارای ویژگی ها و مشخصات مخصوص به خود هستند. سیمان پرتلند تیپ یک سیمان مازندران به سه دسته 325-1، 425-1، 525-1 تقسیم می شوند. هر کدام از این دسته ها دارایی خصوصیات و ویژگی هایی هستند ولی به طور کلی از این تیپ سیمان برای انجام امور بنای های معمولی استفاده می شود. سیمان تیپ دو کاربردی ترین تیپ سیمان مازندران است. از سیمان تیپ 3، پوزولانی، آهکی و مرکب نیز در تعمیرات فوری، بتن ریزی، مصارف عمومی و به طور کلی کلیه انجام امور بنایی استفاده می شوند. هر مدل از سیمان این کارخانه دارای کیفیت بالایی است و طبق استاندارد تولید و ارائه می شود. در ادامه در رابطه با هر نوع سیمان برای شما توضیح می دهیم. 

سیمان پرتلند تیپ 1: به طور کلی از این سیمان برای مصارف عمومی استفاده می شود. این سیمان به سه کلاس 325-1، 425-1 و 525-1 تقسیم می شود. این سیمان در كلیه امور بنایی ساختمان های معمولی از جمله سنگ كاری، سیمان كاری، دیوار كشی، موزاییك كاری، كاشی كاری، بتن مسلح، سازه های راه آهن، پل ها، مخازن و دیگر فرآورده های بتنی پیش ساخته بکار می رود.

سیمان پرتلند تیپ2: از این سیمان برای جاهایی استفاده می شود که لازم است در برابر حمله سولفات ها اقدامات احتیاطی به عمل آید. همچون زهکشی که غلظت سولفات آب های زیر زمینی در آن ها بالاتر از حد معمول است اما به طور شدید نیست از این نوع سیمان استفاه می شود. از آنجایی که این سیمان به نسبت سیمان تیپ 1 حرارت کمتری تولید می کند می توان در ساخت سازه های نسبتا حجیم که مدت زمان زیادی زمان میبرد استفاده کرد. همچنین در فضای گرم نیز می توان از این سیمان استفاده کرد. 

سیمان پرتلند تیپ 3: به سیمان پرتلند تیپ 3 سیمان زودگیر نیز می گویند. از این سیمان برای زمان هایی که نیاز به مقاومت بالا در مدت زمان کوتاهی است استفاده می شود. برای زمانی که به دلیل محدودیت ها مجبور باشند قالب سیمان ها را زودتر باز کنند نیز می توان از این سیمان استفاده کرد. 

سیمان پرتلند پوزولانی: ماده پزولانی در این سیمان ها حداکثر 15 درصد است و در سیمان های پزولانی ویژه بین 15 تا 40 درصد از وزن سیمان را تشکیل می دهد. حرارت هیدراتاسیون این سیمان پایین است و برای بتن ریزی در حجم های وسیع و هواهای گرم مناسب است و از افزایش دمای بتن و بروز ترک های حرارتی جلوگیری می کند. برای مکان هایی که در معرض سولفات ها هستند و مستعد واکنش قلیایی-سیلیکاتی اند مورد استفاده قرار می گیرد. 

سیمان پرتلند آهکی: در ساختار این سیمان بیش از 80 درصد کلینکر و کمتر از 20 درصد سنگ آهک استفاده می شود. از این سیمان در تمام امور ساختمانی همچون سیمان كاری، موزاییک كاری، سنگ كاری، دیوار كشی، كاشی كاری و ... استفاده می شود. سیمان پرتلند آهکی به نسبت سیمان پرتلند معمولی قابلیت پمپاژ، كارپذیری، نگهداری و حفظ آب و پایداری بیشتری در برابر ذوب و انجماد دارد. 

سیمان پرتلند مرکب: این سیمان از ترکیب کلینکر سیمان پرتلند با دست کم دو نوع افزودنی به دست می آید. این افزودنی ها شامل: پوزولان طبيعی مرغوب، سرباره کوره آهن گدازی، پوزولان کلسينه شده، رس يا شيل پخته شده، سنگ آهک ويژه، خاکستر بادی، ميکروسيليس می شود. به نسبت سیمان پرتلند نوع یک نرخ هیدراسیون کمتری دارد. از این سیمان برای مصارفی همچون سازه های بتن مسلح معمولی، آجرچینی، سیمان کاری، پل ها و اسکله و قطعات پیش ساخته استفاده می شود.  

آنالیز سیمان مازندران

با توجه به این که کارخانه سیمان مازندران انواع سیمان را ارائه می دهد، هر کدام دارای مشخصاتی هستند و از ترکیبات مخصوصی تولید شده اند. در جدول آنالیز انواع سیمان مازندران تمامی این ترکیبات قرار داده شده است تا افراد با مطالعه آن بتوانند آشنایی کاملی با هر مدل از سیمان مازندران و ترکیبات آن پیدا کنند. الومتریال جدول آنالیز انواع سیمان مازندران را برای شما ارائه داده است تا با محصولات این کارخانه بیشتر آشنا شوید.

در جدول زیر آنالیز سیمان پرتلند سنگ آهكی نمایش داده شده است.

test  result 

ISIRI 3434

Iranian standard

Component

26.81

***

SiO2

6.62

***

Al2O3

3.18

***

Fe2O3

57.68

***

CaO

1.00

< 6

MgO

1.78

< 4

SO3

1.55

< 5

L.O.I

0.52

***

K2O

0.68

***

Na2O

0.006

< 0.1

Cl

1.3

***

Free CaO

3178

3000< 

Blaine(Cm2/gr)

140

> 60

Setting timeInitial ( min)

215

< 420

Final ( min )

0.05 <  0.8  Expansion(autoclave) %
    Compressive Stregth (Kg/cm2)
135 ***  2 day
210 > 100 3 day
311 > 175 7 day
417 > 300 28  day

قیمت سیمان مازندران

با توجه به ماهیت سیمان که ماده است که به سرعت رطوبت را جذب می کند، نمیتوان آن را در شرایط عادی نگهداری کرد. زیرا موجب می شود تا با گذشت زمان محصول خراب شود. افزایش قیمت پاکت های ویژه نگهداری و بسته بندی سیمان موجب شده تا قیمت سیمان مازندران افزایش یابد.

جهت آشنایی با محصولات سیمان مازندران به ابتدای این صفحه مراجعه کنید و یا با کارشناسان الومتریال تماس بگیرید. به علت نوسانات قیمت سیمان مازندران ممکن است قیمت های به روز نباشد پس بهتر است قبل از سفارش با ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول سیمان مازندران

قیمت سیمان مازندران را چه عواملی تعیین می کند؟

قیمت سیمان مازندران را کیفیت سیمان، نوع تیپ سیمان، نوسانات ارز و میزان عرضه و تقاضا تعیین می کند.

اطلاع از قیمت دقیق سیمان مازندران از کجا امکان پذیر است؟

اطلاع از قیمت دقیق سیمان مازندران در فروشگاه الومتریال امکان پذیر است.

قیمت سیمان مازندران در الومتریال چگونه است؟

قیمت سیمان مازندران در الومتریال به قیمت درب کارخانه است.